در این مطلب با کمک چندین مجله معتبر پزشکی راجب ویروس روبلا، علایم، نشانه ها و جدیدترین روش درمان بیماری ناشی از این ویروس (سرخجه) صحبت می کنیم.

سرخک آلمانی چیست؟

سرخک آلمانی (سرخجه) که بنام روبلا هم شناخته میشود، یک عفونت ویروسی است که موجب ایجاد دانه های پوستی قرمز روی پوست میشود. علاوه بر بثورات پوستی، افراد مبتلا به سرخک آلمانی معمولا تب و تورم غدد لنفاوی هم دارند. این عفونت میتواند از طریق قطرات سرفه یا عطسه ی فرد بیماری به فرد دیگری منتقل شود. این بدان معناست که اگر فردسالم پس از دست زدن به چیزی که آلوده به سرخک آلمانی است، به بینی، چشم ها و دهانش دست بزند آلوده خواهد شد. این ویروس از طریق خوردن غذا و نوشیدنی فرد بیمار هم منتقل میشود.

سرخجه در آمریکا نادر است. با ایجاد واکسن روبلا در اواخر دهه ی 1960، میزان سرخک در آلمان بطور قابل توجهی کاهش پیدا کرد. با این وجود این بیماری هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان شایع است. سرخجه بیشتر کودکان 5-9 ساله را درگیر میکند اما میتواند در بزرگسالان هم اتفاق بیفتد.

سرخک آلمانی معمولا یک عفونت خفیف است که حتی بدون درمان هم بعد از یک هفته از بین میرود؛ اما این میتواند برای ن باردار بسیار خطرناک باشد، چون میتواند موجب سندوم سرخجه مادرزادی در جنین شود. این سندورم میتواند موجب اختلال در رشد کودک و نقصهای جدی زایمان مانند اختلالات قلبی، ناشنوایی و آسیب مغزی شود. اگر باردار هستید و درمورد ابتلا به سرخجه مشکوک هستید، سریعا به دنبال درمان باشید.

علایم سرخک آلمانی چیست؟

علایم سرخک آلمانی معمولا بسیار خفیف است و تشخیص آن مشکل میباشد. آنها معمولا 2-3 هفته پس از اولین تماس با ویروس توسعه پیدا میکنند. این علایم حدودا 3 تا 7 روز طول میکشد و شامل موارد زیر میباشند:

 • بثورات پوستی قرمز یا صورتی که از صورت شروع میشوند و سپس به کل بدن منتشر میشوند
 • تب خفیف، اغلب زیر 38 درجه ی سانتیگراد
 • تورم و سفت شدن غددلنفاوی
 • سردرد
 • دردعضلانی
 • چشمهای قرمز و متورم

اگرچه این علایم خیلی جدی بنظر نمیرسند اما اگر به مبتلا شدن به سرخجه مشکوک هستید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. این موضوع بخصوص برای ن باردار اهمیت زیادی دارد.

در موارد نادر، سرخجه میتواند موجب عفونت گوش و التهاب مغز شود. درصورت داشتن علایم زیر در حین یا پس از عفونت سرخک آلمانی، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • سردرد طولانی مدت
 • گوش درد
 • سفتی گردن

عامل ایجاد کننده سرخک آلمانی چیست؟

سرخک آلمانی توسط ویروس روبلا ایجاد میشود. این ویروس هنگام تماس نزدیک و از طریق هوا بسیار مسری است. این عفونت میتواند از طریق قطرات سرفه یا عطسه ی فرد بیماری به فرد دیگری منتقل شود. این بدان معناست که اگر فردسالم پس از دست زدن به چیزی که آلوده به ویروس است، به بینی، چشم ها و دهانش دست بزند آلوده خواهد شد. سرخجه همچنین میتواند از طریق جریان خون مادر باردار به نوزاد منتقل شود.

افراد بیمار معمولا از یک هفته قبل از اینکه دانه های پوستی ظاهر شوند تا 2 هفته بعد از بین رفتن دانه ها بسیار مسری هستند. آنها حتی میتوانند ویروس را قبل از اینکه خودشان از بیماری اطلاع داشته باشند، منتقل کنند.

چه کسانی در خطر ابتلا به سرخک آلمانی قرار دارند؟

.

ادامه مطلب را در لینک اصلی زیر بخوانید:

ویروس روبلا چیست؟ علایم، نشانه ها و جدیدترین روش درمان


مشخصات

 • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
 • کلمات کلیدی منبع : سرخک ,آلمانی ,ویروس ,سرخجه ,میتواند ,عفونت ,سرخک آلمانی ,میتواند موجب ,علایم، نشانه ,آلمانی معمولا ,ویروس روبلا ,سرخک آلمانی چیست؟ ,سرخک آلمانی معمولا ,روبلا چیست؟ علایم، ,چیست؟ علایم، نشانه
 • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

پير بررسی کتانی و یا کفش ورزشی Rachel خرید ترازو آنلاین آشپزباشی netshiraz.parsablog.com Debbie آپديت نود32 - لايسنس نود32 - يوزرنيم و پسورد نود32 – براي موبايل راسپینا